W jaki sposób dbać o teleskop

129

Teleskopy dedykowane do obserwacji astronomicznych to notorycznie znaczny koszt, w następstwie tego warto mieć pojęcie jakim sposobem zadbać o sprzęt, żeby posłużył nam przez wiele lat. Dobre czyszczenie oraz przechowywanie tego rodzaju sprzętów to podstawa.

Czyszczenie? Tylko delikatne!

Wycieranie zanieczyszczeń z instrumentów optycznych – a wobec tego teleskopy, lornetek, mikroskopów lub aparatów fotograficznych – za pomocą sztampowej ściereczki to znaczący błąd. Umyślnie przeznaczone do tego celu dodatki są delikatne, a zarazem efektywne w działaniu. To naturalnie dzięki nim wyeliminujemy zanieczyszczenia, jak pył, czy odciski paluchów, a równocześnie będziemy mieć pełne przekonanie, że nie dokonamy uszkodzeń delikatnych powłok. Jeżeli więc pragniemy, aby teleskop posłużył nam przez dużo lat, wybierzmy miękkie szmatki bądź pędzelki przeznaczone do przyrządów optycznych.

Przechowywanie i transportowanie

Zdarza się, że teleskop stoi nie używany przez wiele tygodni zbierając kurz. Jeśli w takim razie planujemy z niego nie korzystać przez dłuższy czas, zdecydowanie poprawniej będzie schować go do szczególnego pokrowca, który uchroni sprzęt przed możliwymi zanieczyszczeniami. W wypadku osób planujących obserwować obiekty na nocnym niebie poza miastem, nieodzowne jest kupno wyjątkowej torby na teleskop. Najodpowiedniej, jeżeli będzie ona wodoszczelna, ponieważ to efektywnie ochroni zawartość przed kurzem i wilgocią; a przy tym wykonana z materiału zapewniającego protekcję przed wstrząsami lub defektami mechanicznymi. Prócz tego należy zwrócić uwagę na to czy uchwyty są mocne i lub torba ma paski do przewieszenia przez ramię, co zapewni praktyczne przenoszenie teleskopu. Poprawnym rozwiązaniem są również kieszenie na wszelkie akcesoria oraz poboczne detale przydatne w czasie podziwiania nocnego nieba z dala od miast.