Na co zwrócić uwagę – kupno lunety?

brass-spyglass-captain-692736_640

Wiele osób lubiących obserwowanie dzikiej przyrody rozważa zakup dobrego osprzętu, jaki sporo to zadanie ułatwi. Wybór lunety może jednak sprawić sporo kłopotów – jakimi kryteriami kierować się w czasie podejmowania decyzji?

Głównie – powiększenie

Jednym z najbardziej istotnych parametrów Lunety jest powiększenie – im większe, tym bardziej odległe obiekty będziemy mogli obserwować. Trzeba jednak pamiętać, że znaczne powiększenie łączy się ze znaczącymi gabarytami całego sprzętu, co może okazać się mało wygodne w trakcie wypraw przyrodniczych. Na to, czy dobrze będziemy widzieć oglądany cel wpływa dodatkowo średnica obiektywu – im szersza, tym więcej światła dochodzi do oka, co przekłada się na wyższą jakość obserwacji. Należałoby także zwrócić uwagę na owo, czy ostrość obrazu na brzegach jest jednakowo dobra jak w środku.

Użyteczne dodatki

W specjalistycznych sklepach zazwyczaj znaleźć możemy lunety wykonane ze stali, albo aluminium. Te drugie są sporo lżejsze, co przekłada się na wygodę użytkowania. Jeśli jednak zdecydujemy się na model ze stali, warto dokupić do niego statyw. Miłośnicy obserwacji przyrody bez względu na panujące warunki pogodowe powinni zastanowić się nad zakupem specjalnej wodoodpornej obudowy, która skutecznie osłoni narzędzie. Przed zakupem należy zastanowić się też, czy potrzebujemy lunetę skonfigurować z sprzętem fotograficznym lub kamerą.

Jeśli szukamy lunety do podpatrywania zwierząt, dobrym wyborem będzie wersja z obiektywem o średnicy wynoszącej 80-85mm. Taki sprzęt zagwarantuje jasny, a przez to wysokiej jakości obraz.