Luneta do podpatrywania nieba

150

Znalezienie odpowiedniej lunety do obserwacji astronomicznych nie jest łatwe, szczególnie dla osób dopiero zaczynających historię z tym hobby. W trakcie poszukiwania warto wziąć pod uwagę określone kryteria, które sporo ułatwią podjęcie ostatecznej decyzji.

Co wziąć pod uwagę?

Na pewno najistotniejszym parametrem, który powinno się wziąć pod uwagę w czasie poszukiwania osprzętu do obserwacji astronomicznych jest powiększenie lunety – im lepszy ten parametr, tym dalej położone cele będziemy w stanie uchwycić. Ważna jest też średnica obiektywu, oraz pole widzenia. Osoby, którym zależy w dużej mierze na wygodzie użytkowania powinny rozejrzeć się za typem kątowym, gdzie okular ustawiony jest pod kątem 45°. Naturalnie istotnym kryterium będzie też koszt takiego sprzętu – do amatorskich obserwacji astronomicznych satysfakcjonujące będą lunety za mniej niż 1000zł.

Gotowy zestaw, czy samodzielne uzupełnienie?

Na komplet składa się korpus lunety, głowica, okulary oraz statyw. Naturalnie można samemu poszukać samotnych elementów, lecz takie zadanie bywa zanadto trudne dla młodych obserwatorów nieba. Aby mieć pewność, że wszystkie elementy osprzętu będą do siebie pasowały, zdecydowanie bezpieczniej jest zdecydować się na gotowe zestawy oferowane przez producentów lunet.

Dlaczego powinno się kupić lunetę?

Chociaż może się wydawać, że lornetka i luneta cechują się pokrewnymi parametrami, w rzeczywistości ta druga oferuje większe powiększenie a także jasność obrazu. Co prawda zapłacimy za nią więcej, lecz w tym przypadku wyższa opłata przekłada się na jakość. Powinno się tutaj dodać, iż luneta sprawdzi się nie tylko do obserwacji astronomicznych, lecz będzie także przydatna podczas wycieczek przyrodniczych. Jeśli jednak przewidujemy wykorzystać ją do oglądania przyrody, warto postarać się o specjalną wodoszczelną obudowę. W ten sposób będziemy mieć pełne przekonanie, że sprzęt pozostanie bezpieczny niezależnie od pogody.