Lornetka do obserwacji astronomicznych – czy to się nadaje?

telescopes-1627517_1280

Wiele Wielu ludzi sądzi, że jedynym instrumentem adekwatnym do obserwacji astronomicznych jest teleskop. Natomiast lornetka także się przyda, i to nie tylko początkującym miłośnikom podziwiania gwiazd. W jakich sytuacjach się ona sprawdzi i czemu nie warto z niej rezygnować?

Dla amatorów

Osoby nie mające jeszcze praktyki w oglądaniu nocnego nieba i próbowaniu poszczególnych gwiazdozbiorów potencjalnie spotkają się z komplikacjami w obsłudze teleskopu z znacznym powiększeniem oraz ciasnym polem widzenia. Lornetki wyraźnie lepiej sprawdzą się podczas nauki rozróżniania skupisk gwiazd – zarówno tych odległych, jak również lepiej dostrzegalnych. Dodatkowo jest to sprzęt doskonały do podpatrywania Księżyca – nawet gdy posiadamy lornetkę o mniejszym powiększeniu, bez kłopotu zauważymy dziury oraz wyżyny pokrywające jego powierzchnię. Za jej pomocą można także oglądać jaśniejsze planety, jak Wenus, Mars, Saturn bądź Jowisz.

 

I dla zaawansowanych

 

Wraz ze nabywaniem praktyki i większej znajomości mapy nieba nocnego możemy postarać się o przyrząd gwarantujący duże powiększenie. Jednak nawet dysponując teleskopem nie powinniśmy zupełnie rezygnować z wykorzystywania lornetki. Sprawdzi się ona w sytuacji, kiedy będziemy chcieli błyskawicznie odszukać wiele obiektów, lub zlokalizować jeden słabszy, którego pozycje w stosunku do jaśniejszych gwiazd dobrze znamy.

Jak widać, lornetka przyda się nie tylko w okresie pierwszych obserwacji astronomicznych, ale będzie również owocna w trakcie następnych sesji. Więc wskazane jest poszukać osprzętu odpowiedniej jakości, który posłuży nam przez sporo lat i będzie wygodny w wykorzystywaniu. Pamiętajmy, iż lornetki do oglądania nocnego nieba powinny mieć znaczną średnice obiektywu.