Dobra lornetka – jak ją odnaleźć?

binoculars-995779_640

Wytrzymały sprzęt solidnej jakości posłuży nam przez sporo lat, zatem zanim kupimy lornetkę warto poświęcić trochę czasu na znalezienie właściwego modelu. W ciągu poszukiwań powinniśmy zwrócić uwagę na takie parametry, jak powiększenie, pole widzenia, średnica obiektywu i odstęp źrenicy wyjściowej.

Najistotniejsze parametry

Można rzec, że lornetka to nic innego, jak spojone ze sobą dwie lunety, jednak o jakości obrazu rozsądza szereg parametrów. Jednym z najistotniejszych jest powiększenie – im większe, tym bardziej oddalone od nas przedmioty będziemy w stanie dostrzec. Trzeba jednakże mieć świadomość, iż za duże powiększenie przekłada się na zminimalizowanie pola widzenia i jasności obrazu. Najbardziej optymalny wybór do obserwacji z ręki to lornetka oferujące powiększenie od 12 do 15 razy. Wielkość obiektywu to wyrażona w milimetrach średnica frontalnej soczewki – im jest większa, tym jaśniejszy obraz, co sprawdzić się może podczas obserwacji w kiepskim oświetleniu.

Dzienna lub nocna?

Przed podjęciem rozstrzygającej decyzji warto zastanowić się jeszcze do jakich zastosowań planujemy wykorzystywać nasz sprzęt. Trochę innymi parametrami charakteryzują się lornetki do obserwacji dziennych, i innymi te przeznaczone do użytku wieczorową porą i w nocy. Jeżeli dookoła jest jasno, nie ma potrzeby sięgać po lornetki o dużym obiektywie, dlatego mniejsze modele w zupełności wystarczą do podziwiania natury. Miłośnicy obserwacji astronomicznych powinni postawić na spore lornetki, które zbierać będą więcej światła. Najwygodniej taki model zamontować na specjalnym statywie, co znacznie uprości eksploatację.

Cena jest istotna

Dobry sprzęt może być kosztowny, jednakże jego wysoka cena przekłada się na jakość. Zdecydowanie lepiej jest poczekać nieco z zakupem oraz zgromadzić więcej funduszy na wytrzymałą lornetkę docenionego producenta, która posłuży nam do końca życia, niż nabywać następne sztuki kiepskiej jakości.